Atrakcje okolicy
Wypoczynek w Krynicy Morskiej – jakie atrakcje warto zwiedzić?
Atrakcje w Krynicy Morskiej i okolicach
Krynica Morska - nadmorski skarb wypoczynkowy
Krynica Morska to małe miasteczko na Mierzei Wiślanej. Większość tutejszego terenu zajmują lasy i piaszczyste plaże, idealne do zażywania kąpieli morskich i słonecznych. W miasteczku znajdują się porty rybackie, jak i żeglugi pasażerskiej. To stąd odpływają statki do Fromborka - miasta zwanego klejnotem Warmii, rozsławionego przez Mikołaja Kopernika, który pracował tu nad teorią o budowie układu słonecznego.
Jak dojechać do Krynicy Morskiej?
Do Krynicy Morskiej można dojechać drogą lądową - Krynicę Morską od Gdańska dzieli 80 km, Elbląga 61 km, a Warszawy 360 km. Dojazd autostradą A1 dodatkowo ułatwia podróż i sprawia, że wypoczynek w Krynicy Morskiej jest jeszcze atrakcyjniejszą formą spędzania krótkich urlopów czy weekendów. To dogodny punkt lokalizacyjny na mapie nadmorskich miasteczek.
Krynica Morska - miasteczko uzdrowiskowe
W XVII wieku odkryto w Krynicy Morskiej lecznicze źródła mineralne. W 1794 roku zbudowano “Mały Domek” - pierwsze zakłady kąpielowe ze zdrowotną wodą. Od 1807 roku Krynica stała się zgodnie z urzędowym pismem - zdrojem kąpielowym, prowadzonym przez pierwszego stałego lekarza. Do dziś stosowane są kąpiele borowinowe - zgodnie z koncepcją ojca polskiej balneologii prof. Józefa Dietla, choć cały system został znacząco unowocześniony. Dobry początek uzdrowiska spowodował rozwój potencjału zdrowotnego miasta. Na przełomie XIX i XX wieku powstawały kolejne obiekty uzdrowiskowe - Stare Łazienki, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Główna z deptakiem. Rozwój całego miasta opierał się na jego leczniczych możliwościach. To tu spotykali się artyści, politycy i działacze. Zbudowany teatr modrzewiowy (którego niestety dziś już nie ma, spalił się w 1943 roku) przyciągał artystyczną śmietankę Polskiej estrady i widzów, którzy oprócz sztuki, raczyli się tu jodem i spacerami po piaszczystych plażach. Po I wojnie światowej nie zaniechano troski o uzdrowiskowe właściwości miasta, choć II wojna skutecznie przerwała rozwój uzdrowiska. W okresie szalejącego komunizmu, Krynica Morska stała się jednym z największych kurortów w zespole Uzdrowisk Krynicko-Popradzkich.
Krynica Morska dziś – dlaczego warto wybrać się tutaj na wypoczynek nad morzem?
Krynica Morska to nie tylko lecznicze wody mineralne, ale i klimat sprzyjający zdrowiu. Władze miasta dokładają szczególnych starań, by troszczyć się o czyste powietrze. To ono jest kartą przetargową, zachęcającą kuracjuszy i wczasowiczów do skorzystania z leczniczych domów zdrojowych i oferty noclegów w Krynicy Morskiej. Równie istotna jest estetyka przestrzeni miasta, która na długo pozostaje w pamięci. Krynica Morska to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek, może dlatego było ono tak silną inspiracją dla Nikifora. W naszym uzdrowisku odbywają się liczne imprezy kulturalne, sportowe, ekonomiczne o światowej randze. Warto odwiedzić wrześniowe Forum Ekonomiczne, czy sierpniowy Festiwal im. Jana Kiepury.
Czy warto przyjechać na wczasy do Krynicy Morskiej?
Polskie morze i polskie plaże cieszą się ogromną popularnością, coraz częściej również wśród turystów zza granicy. Niepowtarzalny klimat, ogromna dawka jodu i coraz bogatsza oferta turystyczna naszego regionu sprawiają, że nasi goście odwiedzają nas nie tylko latem. Popularne kąpieliska, molo, latarnia morska czy najwyższa stała wydma w Europie, będąca jednocześnie najwyższym wzniesieniem Mierzi Wiślanej, na której dostępna jest dla turystów wieża widokowa to atrakcje turystyczne Krynicy Morskiej, które niezmiennie przyciągają tłumy. Fanów aktywnego wypoczynku zachęcamy do spacerów po promenadzie oraz do wycieczek rowerowych po ścieżce rowerowej.
Zastanawiacie się, czy wypoczynek w Krynice Morskiej jest dla Was? Sprawdźcie sami! Przyjedźcie i poznajcie nasze miasteczko, a my gwarantujemy, że jeszcze do nas wrócicie.