Atrakcje okolicy

Krynica Morska - nadmorski skarb wypoczynkowy

Krynica Morska to małe miasteczko na Mierzei Wiślanej. Większość tutejszego terenu zajmują lasy i piaszczyste plaże, idealne do zażywania kąpieli morskich. W miasteczku znajdują się porty rybackie, jak i żeglugi pasażerskiej. To stąd odpływają statki do Fromborka - miasta zwanego klejnotem Warmii, rozsławionego przez Mikołaja Kopernika, który pracował tu nad teorią o budowie układu słonecznego.

Do Krynicy Morskiej można dojechać drogą lądową - Krynicę Morską od Gdańska dzieli 80 km, Elbląga 61 km, a Warszawy 360 km. To dogodny punkt lokalizacyjny na mapie nadmorskich miasteczek.

Krynica Morska - miasteczko uzdrowiskowe

W XVII wieku odkryto w Krynicy Morskiej lecznicze źródła mineralne. W 1794 roku zbudowano “Mały Domek” - pierwsze zakłady kąpielowe ze zdrowotną wodą. Od 1807 roku Krynica stała się zgodnie z urzędowym pismem - zdrojem kąpielowym, prowadzonym przez pierwszego stałego lekarza. Do dziś stosowane są kąpiele borowinowe - zgodnie z koncepcją ojca polskiej balneologii prof. Józefa Dietla, choć cały system został znacząco unowocześniony. Dobry początek uzdrowiska spowodował rozwój potencjału zdrowotnego miasta. Na przełomie XIX i XX wieku powstawały kolejne obiekty uzdrowiskowe - Stare Łazienki, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Główna z deptakiem. Rozwój całego miasta opierał się na jego leczniczych możliwościach. To tu spotykali się artyści, politycy i działacze. Zbudowany teatr modrzewiowy (którego niestety dziś już nie ma, spalił się w 1943 roku) przyciągał artystyczną śmietankę Polskiej estrady i widzów, którzy oprócz sztuki, raczyli się tu jodem i spacerami po piaszczystych plażach. Po I wojnie światowej nie zaniechano troski o uzdrowiskowe właściwości miasta, choć II wojna skutecznie przerwała rozwój uzdrowiska. W okresie szalejącego komunizmu, Krynica Morska stała się jednym z największych kurortów w zespole Uzdrowisk Krynicko-Popradzkich.

Krynica Morska dziś

Krynica Morska to nie tylko lecznicze wody mineralne, ale i klimat sprzyjający zdrowiu. Władze miasta dokładają szczególnych starań, by troszczyć się o czyste powietrze. To ono jest kartą przetargową, zachęcającą kuracjuszy i wczasowiczów do skorzystania z leczniczych domów zdrojowych i oferty noclegów w Krynicy Morskiej. Równie istotna jest estetyka przestrzeni miasta, która na długo pozostaje w pamięci. Krynica Morska to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek, może dlatego było ono tak silną inspiracją dla Nikifora. W naszym uzdrowisku odbywają się liczne imprezy kulturalne, sportowe, ekonomiczne o światowej randze. Warto odwiedzić wrześniowe Forum Ekonomiczne, czy sierpniowy Festiwal im. Jana Kiepury.

Czy warto przyjechać na wczasy do Krynicy Morskiej?

Sprawdźcie sami! Przyjedźcie i poznajcie nasze miasteczko, a my gwarantujemy, że jeszcze do nas wrócicie.

 

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij