Jod nad morzem – gdzie i kiedy jest go najwięcej?
Jod nad morzem – gdzie i kiedy jest go najwięcej?
Pobyt nad morzem przynosi wiele korzyści. Wspaniałe letnie kąpiele morskie, opalanie, a także aktywność fizyczna na plaży lub w ich pobliżu to znakomity sposób na wypoczynek i redukcję stresu. Prawdopodobnie słyszałeś też, że pobyt nad morzem sprzyja również zdrowiu – a to wszystko dzięki cennemu pierwiastkowi, jakim jest jod. Gdzie i kiedy jest go najwięcej i dlaczego jest taki cenny dla naszego zdrowia?
Właściwości jodu
Najpierw trochę teorii – dlaczego jod jest tak ważnym pierwiastkiem dla naszego organizmu? Jod przede wszystkim jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy – jego znaczące niedobory prowadzą do jej niedoczynności, z którą mierzy się znaczna część naszego społeczeństwa. Jednak jod jest nam potrzebny również do prawidłowego funkcjonowania mózgu – wyższe funkcje poznawcze znacząco tracą, gdy w naszym organizmie brakuje tego pierwiastka. Koncentracja, zdolność uczenia się, zapamiętywanie i kojarzenie faktów zależą od prawidłowego stężenia jodu. Jod w sposób bezpośredni wpływa na iloraz inteligencji – IQ może być więc uzależnione od diety bogatej w jod oraz od… wypoczynku nad morzem!
Źródła jodu – skąd czerpać ten cenny pierwiastek?
W dużym stopniu jod znajdziemy w wodzie morskiej – najwięcej jest go w Morzu Północnym oraz Bałtyku, jednak wypoczynek w Grecji, Chorwacji czy Egipcie również pomoże nam w pewnym stopniu uzupełnić niedobory jodu. Jod znajdziemy również w rybach morskich, a najwięcej mają go białe ryby, takie jak dorsz, makrela, mintaj czy flądra. Również owoce morza – np. krewetki, homary, ślimaki czy ostrygi – będą jego cennym źródłem. W Polsce wiele osób czerpie ten pierwiastek dzięki stosowaniu w kuchni soli jodowanej – jeśli więc dotychczas używałeś soli himalajskiej, a rzadko bywasz nad morzem, polecamy zmienić ją na jodowaną sól morską.
Oczywiście o niedoborach jodu powiedzą Ci wyniki badań krwi, jednak chroniczne zmęczenie, brak koncentracji, wypadające włosy i uczucie zimna mogą być oznaką, by czym prędzej uzupełnić jod – najlepiej wzbogacając dietę w wyżej wymienione produkty oraz przybywając nad nasze polskie morze.
Gdzie nad Bałtykiem jest najwięcej jodu?
Odpowiedź na to pytanie jest nieco przewrotna – jodu najwięcej jest nad samym Bałtykiem oraz w nim samym. Co to oznacza? Źródłem tego pierwiastka jest woda morska, dlatego jod znajdziemy przede wszystkim w morzu oraz w aerozolu, jaki powstaje podczas tworzenia się fal morskich. Z tego względu największą dawkę jodu przyjmiemy w wietrzną pogodę, przebywając na plaży lub w wodzie (o ile jest to bezpieczne).
Duże stężenie jodu utrzymuje się w pasie 300 metrów od morza, dlatego wypoczynek na plaży jest najlepszym rozwiązaniem podczas pobytu w Krynicy Morskiej. Najlepiej, by był to wypoczynek aktywny – spacery, jogging, gra w siatkówkę sprzyjają lepszemu wchłanianiu się jodu przez układ oddechowy.
Wspomnieliśmy, że wypoczywając w jednym z greckich czy egipskich kurortów również uzupełnisz niedobory jodu – to prawda, jednak w zdecydowanie mniejszym stopniu. Dlaczego?
Kiedy najwięcej jodu jest nad morzem?
Wysoki sezon nad polskim morzem, ale także i w zagranicznych kurortach przypada na miesiące letnie. Niestety wysoka temperatura, a także więcej bezwietrznych dni sprawia, że tego jodu jest wówczas zdecydowanie mniej. Parowanie wody morskiej sprawia, że nasz organizm przyjmuje go drogą oddechową zdecydowanie mniej, niż gdy mamy okazję wdychać aerozol. Dlatego zarówno nad Bałtykiem najskuteczniej jod uzupełnisz w sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, a szczyt efektywności jodowania przypada na okres od listopada do marca. Również w chłodniejsze miesiące nad Morzem Śródziemnym i innym morskimi akwenami będą korzystniejsze pod względem uzupełniania jodu.
Ale czy to oznacza, że latem w ogóle nie uzupełnisz jodu? Całe szczęście nie! Po pierwsze pierwiastek ten (a wraz z nim również magnez, brom czy wapń) nadal unosi się w pasie 300 metrów od linii brzegowej, jednak w mniejszych ilościach. Dlatego ponownie zachęcamy, by między błogim wypoczynkiem na kocu czy leżaku, znaleźć czas na spacer lub inne formy aktywnego spędzania czasu. Ponadto jod całkiem dobrze wchłania się przez skórę – kąpiele morskie będą więc kolejnym efektywnym sposobem uzupełniania jodu latem nad morzem.
Jeśli dotychczas traciłeś humor, gdy podczas wakacyjnego pobytu nad Bałtykiem pogoda płatała figla, mamy bardzo dobrą wiadomość! Pochmurne niebo, deszcz i silna bryza może nie sprzyjają opalaniu i kąpieli w morzu, ale doskonale sprawdzają się do uzupełniania jodu. Zachęcamy więc do wykorzystywania wietrznej, a nawet deszczowej pogody do spacerów brzegiem morza – ciepłe i przeciwdeszczowe ubranie skutecznie ochroni Cię przed zmarznięciem i zmoknięciem, a spacer w takim dniu naprawdę skutecznie uzupełni niedobory jodu również podczas letniego pobytu w Krynicy Morskiej.
Jesienią, zimą i wiosną już 45-minutowy spacer po plaży pozwoli uzupełnić niedobory jodu. My oczywiście zachęcamy, by spacery te były nieco dłuższe i powtarzane co najmniej przez kilka dni, dlatego zapraszamy do rezerwacji pokojów 2-osobowych i przyjazdu nad nasze piękne polskie morze.